Samorządowe Przedszkole nr 65

Dlaczego Perełka?

                        HYMN PEREŁKI

Każdy z nas jest drogocenną perłą
każdy wartość wielką ma
Ty i on, on i ja
Każdy z nas ma drogę do przebycia
gdy życzliwych spotka ludzi
nie zmarnuje życia

Nie szukajcie drogocennych pereł
na dnie głębokich mórz,
bo perełki – wasze dzieci
są wśród nas obok tuż.

Każdy z nas wie mały no i duży,
że bezpieczniej poprzez życie iść
w słońcu, a nie w burzy
Czasem życie jest jak zawierucha
Kiedy idzie z małym, duży
to nie tracą ducha.

Nie szukajcie drogocennych pereł
na dnie głębokich mórz,
bo perełki – wasze dzieci
są wśród nas obok tuż.
 

UZASADNIENIE RADY RODZICÓW  dotyczące nadania nazwy „PEREŁKA” Samorządowemu Przedszkolu nr 65 w Krakowie - 12 marca 2002

„ (...) podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał i kupił ją (...)”
Mt 13, 44 – 46

            Od zarania dziejów człowiek poszukuje tego, co cenne i wartościowe. Jedną z najważniejszych i niepodważalnych wartości jest niewątpliwie życie ludzkie. Kiedy rodzi się człowiek czas jak gdyby przez moment staje w miejscu. Bo oto nowe ludzkie życie zostało nam dane. Otrzymaliśmy dar – jak drogocenna perłę. Dar, który został nam dany ale i zadany abyśmy troszcząc się o niego towarzyszyli mu w drodze do samodzielności. Dar, który uczy nas służby i cierpliwości a także odpowiedzialności i prawdziwej miłości. Z radością przyjmujemy nowe życie, otaczamy je czułą opieką troszcząc się o jego bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Śledzimy czujnie wszystkie oznaki świadczące o osiąganiu kolejnych faz rozwoju.

   Czas biegnie jednak szybko i oto z bezradnego oseska mamy już trzylatka, który oprócz mamy i taty potrzebuje grupy rówieśników aby dobrze i prawidłowo rozwijać się emocjonalnie i społecznie. I oto nadchodzi czas, gdy nasz najcenniejszy skarb musimy powierzyć w opiekę nieznanym osobom. Nurtuje nas wtedy wiele pytań: Czy będą to osoby kompetentne, wrażliwe, czułe? Staramy się znaleźć mu takie miejsce, najlepiej w pobliżu domu, gdzie będzie dobrze się czuło; gdzie znajdzie oddanych, troskliwych opiekunów i grono rówieśników, wśród których będzie bezpiecznie się bawić i zdobywać nowe umiejętności. Wszyscy wiemy, że „Czego Jaś się za młodu nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Wiek 3 – 7 lat to okres intensywnego rozwoju różnych sfer małego człowieka. Pragniemy aby nasza „perełka” spędziła ten okres w miejscu wyjątkowym.

    My już to wiemy. Takim miejscem jest Przedszkole nr 65 – niespotykane i jedyne w swoim rodzaju. Jak klejnot ukryty na dnie oceanu. Tutaj nasze dzieci czują się bezpieczne i szczęśliwe. A najważniejsze, że wszystkie są akceptowane. Choć często niesforne, zbuntowane – to i tak jednakowo kochane. Tak, Przedszkole nr 65 to „Perełka” – klejnot, który rozświetla nam (dzieciom i rodzicom) – drogę do prawdy i wartości miar, na tym właśnie polega tej „Perełki” czar. Tutaj nikt nie jest sam – nawet my, rodzice, czujemy się tutaj jak duże „Perełki” – witane uśmiechem i życzliwością, zawsze wysłuchane, jakże często wspierane.


Dlatego nazwa „PEREŁKA” dla Przedszkola nr 65 to wybór trafny i w pełni przez nas akceptowany i jak najbardziej uzasadniony.
 


UZASADNIENIE RADY PEDAGOGICZNEJ nazwy przedszkola ,,Perełka":

    Dziecko jest najcenniejszym skarbem ludzkiego życia. Wiemy ile obaw i wątpliwości towarzyszy rodzicom, którzy zapisują dziecko do przedszkola i powierzają go w opiekę nam - nieznanym sobie osobom. Pojawia się wówczas wiele pytań i wątpliwości: czy będą to osoby kompetentne, czułe i wrażliwe? Czy dziecko zostanie zaakceptowane? Czy będzie się czuło bezpieczne i szczęśliwe? czy będzie miało szansę na prawidłowy i harmonijny rozwój?

    My, wychowawcy jesteśmy świadomi ogromnej odpowiedzialności jaką jest towarzyszenie małym dzieciom w ich rozwoju, w drodze do samodzielności.

    Uważamy jednocześnie za niezwykły przywilej móc uczestniczyć w ich dorastaniu, obserwować jak z roku na rok zdobywają nowe umiejętności, rozwijają swoje zdolności i talenty, jak z roku na rok nabierają blasku - jak prawdziwe perły.

    Chcemy, aby nasze przedszkole było takim miejscem, w którym każde dziecko będzie się czuło jak „perełka”, która jest wszystkim droga i tak bardzo wyjątkowa, a rodzice będą mieli pewność, że swój najcenniejszy skarb powierzyli odpowiednim osobom.